Ovulasyon Testi

Evde Ovulasyon Testi

Evde yapılan ovulasyon testi, kadınların adet döngüsünde hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zamanı belirlemelerine yardımcı olmak için kullanılır.

Test, idrarda lüteinize edici hormon (LH) seviyesindeki artışı tespit eder. Bu hormondaki artış, yumurtanın serbest bırakılması için yumurtalığı tetikler. Bu evde kullanım testi, genellikle kadınlar tarafından yumurta salımının muhtemel olduğu zamanı tahmin etmek için kullanılır. Bu zaman dilimi, gebeliğin en olası olduğu zamandır. Bu kitler çoğu eczaneden satın alınabilir.

LH idrar testleri, evde kullanılan fertilite monitörleri ile aynı değildir. Fertilite monitörleri, tükürükteki elektrolit seviyeleri, idrarda LH seviyeleri veya bazal vücut sıcaklığınızı temel alarak ovulasyonu tahmin eden dijital el cihazlarıdır. Bu cihazlar, birkaç adet döngüsü boyunca ovulasyon bilgilerini depolayabilir.

Test Nasıl Yapılır

Ovulasyon tahmin kitleri genellikle beş ila yedi çubukla gelir. LH’de bir artış tespit etmek için birkaç gün test yapmanız gerekebilir.

Teste başlama zamanınız, adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak değişir. Örneğin, normal döngünüz 28 gün ise, adetinizin başladığı günden itibaren 11. gün test yapmaya başlamanız gerekir. Eğer 28 günden farklı bir döngü süreniz varsa, testin zamanlaması hakkında sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun. Genel olarak, beklenen ovulasyon tarihinden 3 ila 5 gün önce teste başlamalısınız.

Test çubuğunu idrara tutmanız veya toplanan steril bir kapta bulunan idrara batırmanız gerekir. Bir artış tespit edilirse, test çubuğu belirli bir renge dönüşür veya pozitif işaret gösterir.

Pozitif bir sonuç, sonraki 24 ila 36 saat içinde ovulasyon olabileceğini gösterir, ancak bu her kadın için geçerli olmayabilir. Kitte yer alan kitapçık sonuçların nasıl okunacağını anlatır.

Eğer bir gün test yapmayı atlatırsanız, LH artışını kaçırabilirsiniz. Düzensiz adet döngüleriniz varsa, bir artışı tespit edemeyebilirsiniz.

Teste Hazırlık

Testi kullanmadan önce büyük miktarlarda sıvı tüketmekten kaçının.

LH seviyelerini azaltabilecek ilaçlar arasında östrojenler, progesteron ve testosteron bulunur. Östrojen ve progesteron, doğum kontrol haplarında ve hormon replasman tedavisinde bulunabilir.

Klomifen sitrat (Clomid) LH seviyelerini artırabilir. Bu ilaç, ovulasyonu tetiklemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Test Nasıl Hissedilir

Test, normal idrara çıkma işlemi içerir. Ağrı veya rahatsızlık hissi yoktur.

Test Neden Yapılır

Bu test, genellikle bir kadının ne zaman ovulayacağını belirlemek ve hamile kalmaya yardımcı olmak için yapılır. 28 günlük bir adet döngüsü olan kadınlar için bu salım genellikle 11 ve 14. günler arasında gerçekleşir.

Eğer düzensiz bir adet döngünüz varsa, kit ovuladığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Ovulasyon ev testi, ayrıca belirli ilaçların dozlarını ayarlamanıza yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Normal Sonuçlar

Pozitif bir sonuç, bir “LH dalgalanması”nı işaret eder. Bu, ovulasyonun yakında olabileceğini gösterir.

Riskler

Nadiren, yanlış pozitif sonuçlar oluşabilir. Bu, test kitinin yanlışlıkla ovulasyonu tahmin ettiği anlamına gelir.

Dikkate Alınması Gerekenler

Birkaç ay boyunca kit kullanımdan sonra bir dalgalanma tespit edemezseniz veya hamile kalmazsanız sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun. Bir infertilite uzmanını görmeye ihtiyacınız olabilir.

Alternatif İsimler

Evde lüteinize edici hormon idrar testi; Ovulasyon tahmin testi; Ovulasyon tahmin kiti; İdrar LH immün testleri; Evde ovulasyon tahmin testi; LH idrar testi